Címkék

Holokauszt

Megemlékezések / 2024. Május 06. / 14:24

Vargha Tamás: a holokauszt soha többé nem ismétlődhet meg

A holokauszt az egész magyar társadalom, az egész világ legnagyobb tragédiája volt, soha többé nem engedhetjük meg, hogy az akkor történtek valaha is megismétlődjenek – hangsúlyozta Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára hétfőn az auschwitzi egykori náci német haláltáborban.

Megemlékezések / 2024. Május 06. / 10:44

Dr. Nógrádi Péter: Az Élet Menete Anyák napján

– Az Igaz Emberek a gyűlölet ellenében mentették zsidó honfitársaikat emberséggel és a szolidaritással. Rajtunk, szülőkön, apákon és anyákon múlik, hogy emberségre vagy gyűlöletre neveljük-e gyermekeinket – hívja fel a figyelmet az Élet Menete és az Anyák napja alkalmából a honlapunknak küldött írásában dr. Nógrádi Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) alelnöke.

Megemlékezések / 2024. Május 06. / 10:07

Jom háSoá: Ma van a holokauszt izraeli emléknapja

A Hamász elleni háborúról is szóltak beszédükben az izraeli állam- és kormányfők a Jom háSoá, az izraeli holokauszt emléknap vasárnapi nyitómegemlékezésén Jeruzsálemben, a Jad Vasem holokauszt emlékközpont központi emlékünnepén. Az emlékezés fáklyáit meggyújtó holokauszt-túlélők között volt egy egykori egri és egy szilágysomlyói túlélő is.

Megemlékezések / 2024. Május 05. / 18:10

A Keleti pályaudvarnál véget ért az idei Élet Menete

A rendezvény kezdetén leleplezték a zsinagóga előtti Herzl Tivadar téren az "1944. május 15. és július 9. között elhurcolt és meggyilkolt 440 000 magyar zsidó emlékére" állított emléktáblát.

Megemlékezések / 2024. Május 05. / 09:48

Ma 115 éve született Radnóti Miklós

Radnóti Miklós! Ezt a nevet mindig felkiáltójellel kellene leírni magyarul, ennek a magyar zsidó keresztény költőnek az anyanyelvén, akit azért öltek meg, mert zsidónak született. Radnóti Miklós! Örök mementó az ő halála, amely arra emlékeztet minket, hogy az ember hiába nevezte el magát homo sapiensnek, azaz bölcs embernek – a benne szunnyadó állati ösztönöket nem sikerült legyőznie.

Zsidó világ / 2024. Május 03. / 10:04

Jonathan Sacks rabbi a holokausztra adható válaszról

A nagy Jonathan Sacks rabbi legfontosabb gondolatait felidéző sorozatunkban olyan idézetet osztunk meg, amely a holokauszttal kapcsolatos. Ennek apropója, hogy jövő héten hétfőn lesz a Jom haSoá.

Tudomány / 2024. Május 03. / 09:35

Stark Tamás: Hosszú út az első magyarországi deportáláshoz

1941 nyarán a magyar hatóságok 22 ezer „idegen" zsidót deportáltak a magyar haderő által megszállt volt szovjet területekre. Stark Tamás nemrég megjelent kötete elsősorban nem az 1941-ben történtekről, hanem az oda vezető útról szól. A Horthy-rendszerhez kötődő politikai elit ugyanis már 1919-től kezdve kívánta, tervezte az „idegen" zsidóknak az országból való eltávolítását.

Megemlékezések / 2024. Május 01. / 14:31

Ma 123 éve született Szerb Antal, a lélek kamaszkorának írója

Soha nem nőtt ki teljesen a kamaszkor mindenre fogékony, kissé kétségbeesett zavarából, esetlenségéből: soha nem tudta meg igazán, kicsoda ő, csak a könyvek által megnyitott képzelt végtelenben érezte otthon magát: ezért volt egyszerre gyengéden romantikus és gúnyos, akár krimiparódiát írt, akár olyat, amit senki más előtte és utána: vicces irodalomtörténetet.

Közélet / 2024. Április 21. / 10:59

Könyvajánló – Pelle János: "Zsidókérdés" és magyar társadalom, 1938-1956

Pelle János könyvét olvasva azonnal eszembe jutott a Rumbach zsinagógában pénteken megnyílt, A szomszédaik voltak című kiállítás. A megnyitón Aleisa Fishman , a washingtoni Holokauszt Múzeum történésze azt mondta, a nácik arra jöttek rá, hogy az egyszerű embereknek nagyon egyszerű mondatokat kell a szájukba adni, és azonnal tömegesen gyűlölni fogják a zsidókat.

Kultúra / 2024. Április 17. / 17:35

Vizuális vádirat: megnyílt a zsidó múzeum tárlata a Nemzeti Galériában

Éles fantomkép és még élesebb fantomfájdalom – röviden így foglalható össze a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című tárlata a Magyar Nemzeti Galériában. A kiállított képek ugyanis a leghitelesebb szemtanúk dokumentációs igényével és a fájdalom feldolgozhatóságának reményével megalkotott képei bűnről és bűnösökről, tetthelyről és áldozatokról, életről és halálról.

Megemlékezések / 2024. Április 17. / 10:45

Kardos Péter főrabbi: „Édesapám, képzeld el, itt állok a Parlamentben..."

– Képzeld el, itt állok a Parlamentben, és beszédemben visszaidézem az akkor történteket. Abban a Parlamentben, kipával a fejemen, amelyben megszülettek a zsidótörvények. Ami azt jelentette, hogy Téged törvényesen gyilkoltak meg, Téged, akit a legjobban szerettem – a fenti szavakat Kardos Péter főrabbi, holokauszt-túlélő mondta a Parlament Felsőházában április 16-án. Az alábbiakban a beszéd teljes szövegét közöljük.

Megemlékezések / 2024. Április 16. / 21:33

Horthyliget emlékműve: Bűnjel, amely idővel emlékjellé lehet

– Köszönöm Schiffer Jánosnak, Kácsor Zsoltnak, Varga Tamásnak és mindenkinek, aki hozzásegített minket ahhoz, hogy ez a történet a közösen átélt múltunk része lehessen, és soha ne legyen a jövő része – mondta Karácsony Gergely főpolgármester a Horthyliget áldozatainak állított emlékmű mai avatásán. A Csepel-szigeten létrehozott internáló- és gyűjtőtáborban 1944-ben több száz újságírót, jogászt, üzletembert, művészt tartottak fogva.